Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

27 kwietnia 2021 r.
18:07

Kosmiczna operacja w Lublinie. Chirurdzy pracowali w specjalnych goglach [wideo]

68 1 A A

To był kosmos – twierdzą chirurdzy ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, którzy wykonali dzisiaj pionierską w tej części Polski operację tętniaka aorty brzusznej. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu mogli na żywo śledzić co się dzieje „wewnątrz” pacjenta. Takich zabiegów ma być więcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 w Lublinie zoperowali dzisiaj starszego mężczyznę z tętniakiem aorty brzusznej. Nie był to jednak zwykły zabieg. Specjaliści skorzystali z nowoczesnego oprogramowania, stworzonego przez krakowskich naukowców, które daje dodatkowe możliwości.

– Do tej pory wykonywaliśmy u pacjenta badania obrazowe przed operacją, analizowaliśmy ich wyniki, ale nie mieliśmy do nich dostępu podczas zabiegu. Zostawały w naszych głowach – tłumaczy dr hab. n. med. Marek Iłżecki, chirurg naczyniowy z SPSK1 w Lublinie. – Dzięki oprogramowaniu, mogliśmy uzyskać obraz przestrzenny, który był odwzorowaniem anatomii pacjenta. Mogliśmy ten obraz „postawić” przed sobą, dotknąć, dowolnie obrócić i zmierzyć. Widzieliśmy jak wyglądają tętnice, gdzie jest zlokalizowany tętniak. Na bieżąco analizowaliśmy, co się dzieje – wyjaśnia chirurg.

Dodaje, że dostęp do tej „równoległej rzeczywistości” lekarze mieli dzięki specjalnym goglom, w których operowali. – To był dla nas kosmos, weszliśmy w nowy wymiar. W ciągu miesiąca-dwóch, oprogramowanie zostanie jeszcze bardziej udoskonalone i stworzy możliwość sterowania narzędziami, których używamy podczas operacji – zaznacza dr Iłżecki. Dodaje: – Będziemy widzieć na bieżąco gdzie dokładnie znajdują się wprowadzane przez nas narzędzia chirurgiczne, a jeśli konieczna będzie korekta, system natychmiast będzie nas o tym informował.

Nowatorska operacja w SPSK nr 1 w Lublinie

Oprogramowanie może być stosowane nie tylko w chirurgii naczyniowej, ale też np. w neurochirurgii czy onkologii.

Dzisiejszy zabieg trwał około godziny. – Każdy zabieg tętniaka aorty brzusznej jest trudny. Pacjent zniósł go jednak bardzo dobrze. Nie był usypiany do operacji, dostał znieczulenie zewnątrzoponowe. Mógł więc widzieć tę naszą „pantomimę”, kiedy przesuwaliśmy w przestrzeni obraz, który był jednak widoczny tylko dla nas – opowiada chirurg.

Takich zabiegów ma być więcej. Kolejny jest planowany na maj. – To ogromne ułatwienie i dodatkowe możliwości podczas zabiegu, czego potwierdzeniem była dzisiejsza operacja. Korzyści są jednak znacznie większe – zaznacza prof. Tomasz Zubilewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 w Lublinie. – Dzięki oprogramowaniu będziemy mogli łączyć się z innymi ośrodkami, również za granicą i na żywo pomagać lekarzom w trakcie operacji, albo sami z takiej pomocy korzysta.

Do dzisiejszej operacji oprogramowanie zostało wypożyczone. – Jego twórcy są jednak zainteresowani szerszą współpracą z naszą kliniką. Być może powstanie tu nawet ośrodek szkoleniowy, wówczas sprzęt zostałby u nas na stałe – dodaje prof. Zubilewicz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Historia w piosence z Dziecięcą Ferajną
Zdjęcia
galeria

Historia w piosence z Dziecięcą Ferajną

Dziecięca ferajna wystąpiła w Lublinie. Dzieciaki z różnych regionów Polski stworzyły na scenie Centrum Spotkań Kultur niezwykłe muzyczne widowisko.

zdjęcie ilustracyjne

Tusk zdecydował. Komisja ma zbadać rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja zbada sprawę rosyjskich i białoruskich wpływów w Polsce. Jej pracami pokieruje generał Jarosław Stróżyk. Tymczasem, na polsko-białoruskiej granicy rośnie presja migracyjna.

Magda Balsam to liderka MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin gra na wyjeździe z Zagłębiem. Nie ma miejsca na porażkę

MKS FunFloor jedzie do Lubina, aby w środę rywalizować z KGHM MKS Zagłębie. Mecz z mistrzem Polski zadecyduje o losach srebrnego medalu.

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce
Zdjęcia
galeria

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce

We wtorek swoje drzwi otworzyły warsztaty terapii zajęciowej "Misericordia" przy Charytatywnym Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy Chorym w Lublinie. Placówka prowadzi bezpłatną terapię zajęciową dla 35 osób niepełnosprawnych.

Weekend z florystyką w Lublinie
25 maja 2024, 10:30

Weekend z florystyką w Lublinie

W najbliższy weekend (25-26 maja), na placu Teatralnym przed gmachem CSK i wewnątrz budynku odbędzie się szósta edycja Weekendu z Florystyką. Główną atrakcją będzie całodobowa wystawa instalacji artystycznych opartych na materiale roślinnym oraz dwudniowe warsztaty florystyczne i pokazy florystyczne on-line.

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Ponownie przewija się temat schronów dla ludności w razie niebezpieczeństwa. W Lublinie tylko 4 procent ludności znalazłoby schronienie. W teorii, bo w praktyce sytuacja wygląda znacznie gorzej.

Zdjęcie ilustracyjne

Burze z gradem nadciągają. Jest ostrzeżenie

Może nie tylko zagrzmieć, ale i mocno popadać. Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem w kilku powiatach województwa lubelskiego.

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Motor Lublin doznał we wtorek trzeciej porażki w Ekstralidze U24

Wysoka porażka Motoru Lublin w Ekstralidze U24

We wtorek młodzież Motoru zmierzyła się u siebie z Impakt Włókniarzem Częstochowa. Po dwóch biegach gospodarze prowadzili już 9:3. Niestety, po dwóch kolejnych był remis po 12, a później zdecydowanie lepsze były „Lwy”. Goście wygrali na torze przy Al. Zygmuntowskich aż 54:36.

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

Starosta Teresa Gutowska otrzyma niższe wynagrodzenie od swojej poprzedniczki. Paweł Maj (w środku) może liczyć na podwyżkę, ale i tak więcej od niego otrzymają wójtowie gmin wiejskich, jak Andrzej Bujek (na zdjęciu), Jan Gędek, Marcin Łaguna, czy Kamil Lewandowski
PUŁAWY/POWIAT PUŁAWSKI

Prezydent, starosta, wójtowie. Tyle będą zarabiać po zmianach

Samorządy rozpoczynają nową kadencję, a jedną z pierwszych decyzji rad będzie ustalenie nowej wysokości wynagrodzenia dla władzy wykonawczej. Prezydenta Puław czeka nieznaczna podwyżka, z kolei nowa starosta zarabiać będzie nieco mniej od swojej poprzedniczki.

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

47-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego w marcu trafił w internecie na reklamę inwestowania pieniędzy „na giełdzie dolarów amerykańskich” z szansą na duże zyski przy współpracy z „analitykiem finansowym”.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Artur Gronek żegna się ze Startem Lublin

Polski Cukier Start Lublin zmienia trenera

Polski Cukier Start ogłosił, że Artur Gronek nie będzie dalej prowadził drużyny z Lublina.

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium